Svatební zvyky a tradice, víte odkud pochází a proč byste je měli dodržovat i ve váš svatební den?
Ačkoliv všichni chceme věřit tomu, že máme vše pevně ve svých rukou, věci mezi nebem a zemí se občas stávají, a tak ať si kdo chce co chce říká, většina z nás svatební tradice pro jistotu dodržuje, protože co kdyby náhodou…Svatební tradice a zvyky
Svatba je jedním z nejdůležitějších a nejvíce očekávaných okamžiků v životě mnoha párů. Ať už se jedná o velkou slavnost nebo intimní oslavu, svatební tradice a zvyky jsou nedílnou součástí tohoto významného dne. Svatba má řadu zvláštních rituálů, které byly předávány z generace na generaci a dodnes se udržují. Tento článek se zaměří na tradiční svatební zvyky, které se konají během svatební hostiny.
Svatební hostina je jedním z největších momentů svatebního dne, a tak je důležité mít na paměti tradiční zvyky a rituály, které by se měly dodržovat. V tomto článku se podíváme na několik tradičních zvyků, které jsou běžné na svatební hostině.
Svatební tradice a zvyky se liší v různých zemích a regionech světa. V některých zemích je například zvykem, aby se nevěsta a ženich k sobě vůbec nedostávali před svatbou, zatímco v jiných zemích si mohou být spolu i po několik let před svatbou. Mezi tradiční svatební zvyky patří například házení rýže nebo okvětních lístků na novomanžele, tanec novomanželů, nářadí kroucení na klíči, házení podkrovní kytice, průvod ke kostelu, tanec očí, a mnoho dalších.
Tradiční svatební oblečení se také liší v různých kulturách. Například v západních zemích jsou obvyklé bílé svatební šaty, zatímco v některých asijských zemích jsou oblíbené červené šaty.
Tradiční svatební zvyky jsou stále populární, ale moderní páry často personalizují svůj svatební den, aby se více hodil k jejich stylu a osobnosti.
V zásadě však platí, že nevěsta by na sobě měla ve slavnostní den mít něco nového, starého, půjčeného a modrého.
Každé pravidlo má však svoji výjimku, a tak pozor na správnou volbu těchto věcí.
České svatební tradice a zvyky se prakticky nemění. Nevěsta by měla mít podvazek, něco modrého, na novomanžele se hází rýže a nechybí rozbíjení talíře. Vybrali jsme pro vás 7 nejčastějích zvyků, bez kterých si svatbu v Česku už ani neumíme představit
Svatební koláčky jsou dodnes něčím, bez čeho si pořádnou svatbu nedovedeme představit. Obvykle si je po svatbě odnášíme domů jako tzv. Výslužku. Původně se ovšem doručovali spolu s pozvánkou na svatbu, která se obvykle doručovala osobně. Existence internetu však tento zvyk téměř zlikvidovala.Svatební tradice a zvyky
Rozlučku se svobodou máme dnes v podvědomí hlavně jako nezřízený večírek, kdy si nastávající manželé mohou naposledy „užít“ svobodného života. Rozlučky se svobodou ovšem existovali již před dávnými věky, kdy se sousedé sešli v domech budoucích manželů a ty pomohli vyzdobit, připravit apod. To vše bylo samozřejmě doprovázeno spoustou alkoholického pití.
I svatební šaty nevěst jsou spojeny s řadou tradic a zvyklostí. Dnes dobře známé Něco nového, starého, půjčeného a modrého pochází z Viktoriánské Anglie. Mnohem starším zvykem je nošení závoje. To je spojeno nejenom s praktickou částí svatby, v případě domluvených manželství se mnohdy stávalo, že se snoubenci vidí v životě poprvé, ale také s náboženskými praktikami.
Mezi další tradiční zvyky patří rozbíjení talíře a následné zametení střepů. Střepy jak známo nosí štěstí a způsobený hluk má opět zahánět zlé duchy.
Původně pohanským zvykem bylo házet po novomanželích různé oříšky, semínka a květiny. To mělo zajistit plodnost a hojnost. Později oříšky a květiny nahradila rýže, nicméně účel má být stále stejný. Zvyk je zároveň spojený s prvním, společným, překonáváním překážek.Svatební tradice a zvyky
Všichni známe tradiční házení svatební kytice. Za stejným účelem ovšem hází nevěstin podvazek i ženich. Pravidla jsou podobná a výsledek stejný – kdo podvazek chytí, do roku se ožení.Svatební tradice a zvyky
Tradice, která je k vidění na každé svatbě. Symbolizuje vzájemnou pomoc a schopnost dělit se o radosti i strasti. Svatební dorty mají různé tvary a velikosti, myšlenka je však stejná.
Jak správně krájet svatební dort? Většina novomanželů na to jde špatně. Po rozkrojení by měl dát kus dortu ženich nevěstě a poté nevěsta jemu. Dále by měla dort dostat maminka ženicha od nevěsty. Pokračuje nevěsta, která dá kus dortu svojí mamince, otci ženicha a svému tatínkovi. Až poté by se mělo dostat na svědky a svatebčany.Svatební tradice a zvyky