Svatební tradice a zvyky

Svatební tradice a zvyky

Svatební zvyky a tradice, víte odkud pochází a proč byste je měli dodržovat i ve váš svatební den?

Ačkoliv všichni chceme věřit tomu, že máme vše pevně ve svých rukou, věci mezi nebem a zemí se občas stávají, a tak ať si kdo chce co chce říká, většina z nás svatební tradice pro jistotu dodržuje, protože co kdyby náhodou…Svatební tradice a zvyky

Svatba je jedním z nejdůležitějších a nejvíce očekávaných okamžiků v životě mnoha párů. Ať už se jedná o velkou slavnost nebo intimní oslavu, svatební tradice a zvyky jsou nedílnou součástí tohoto významného dne. Svatba má řadu zvláštních rituálů, které byly předávány z generace na generaci a dodnes se udržují. Tento článek se zaměří na tradiční svatební zvyky, které se konají během svatební hostiny.

Svatební hostina je jedním z největších momentů svatebního dne, a tak je důležité mít na paměti tradiční zvyky a rituály, které by se měly dodržovat. V tomto článku se podíváme na několik tradičních zvyků, které jsou běžné na svatební hostině.

Svatební tradice a zvyky se liší v různých zemích a regionech světa. V některých zemích je například zvykem, aby se nevěsta a ženich k sobě vůbec nedostávali před svatbou, zatímco v jiných zemích si mohou být spolu i po několik let před svatbou. Mezi tradiční svatební zvyky patří například házení rýže nebo okvětních lístků na novomanžele, tanec novomanželů, nářadí kroucení na klíči, házení podkrovní kytice, průvod ke kostelu, tanec očí, a mnoho dalších.

Tradiční svatební oblečení se také liší v různých kulturách. Například v západních zemích jsou obvyklé bílé svatební šaty, zatímco v některých asijských zemích jsou oblíbené červené šaty.

Tradiční svatební zvyky jsou stále populární, ale moderní páry často personalizují svůj svatební den, aby se více hodil k jejich stylu a osobnosti.

V zásadě však platí, že nevěsta by na sobě měla ve slavnostní den mít něco nového, starého, půjčeného a modrého.

 • Nová věc symbolizuje nový začátek.
 • Stará věc znamená zachování rodinné tradice.
 • Půjčená věc je symbolem toho, že budeme dbát na rady druhých.
 • Modrá je barvou věrnosti.

Každé pravidlo má však svoji výjimku, a tak pozor na správnou volbu těchto věcí.

 
Svatební tradice a zvyky

Svatební tradice a zvyky

Svatební zvyky – na co si dát pozor a čemu se vyhnout?

 • Starý může být například rodinný šperk. Jakkoliv krásné jsou pravé perly, nevěsta by se jim měla vyhnout obloukem, přináší totiž do manželství slzy.
 • Co se týče půjčené věci, tu by měla nastávající nevěstě propůjčit šťastně provdaná žena, aby tak kousek svého štěstí přenesla novomanželům. Mohou to být i svatební šaty – pokud ovšem nemají modrou barvu.
 •  
 • Modré šaty podle našich babiček znamenají modřiny, a tak je vhodnější zakomponovat modrou barvu do svatební kytice nebo udělat radost ženichovi modrým podvazkem.
 • Nevěsta by si neměla šít šaty sama, aby si nezašila svoji cestu za štěstím.
 • Nevěsta by neměla mít modré, zelené či fialové svatební šaty – přináší to do manželství násilí. Měla by naopak volit šaty bílé, které značí čistotu, nevinnost a věrnost. Pokud se rozhodne o jinou barvu šatů, družičky by měly mít šaty ve stejné barvě či odstínu dané barvy, navíc podobného střihu. Hlavním úkolem družiček je totiž odlákání zlých duchů, kteří by chtěli nevěstu v její svatební den unést.
 • Ženich by neměl vidět nevěstu ve svatebních šatech před svatbou, protože to může přinést smůlu.Svatební tradice a zvyky

Svatební tradice a zvyky

České svatební tradice a zvyky se prakticky nemění. Nevěsta by měla mít podvazek, něco modrého, na novomanžele se hází rýže a nechybí rozbíjení talíře. Vybrali jsme pro vás 7 nejčastějích zvyků, bez kterých si svatbu v Česku už ani neumíme představit

1. Svatební koláčky by měly dorazit již s pozvánkou

Svatební koláčky jsou dodnes něčím, bez čeho si pořádnou svatbu nedovedeme představit. Obvykle si je po svatbě odnášíme domů jako tzv. Výslužku. Původně se ovšem doručovali spolu s pozvánkou na svatbu, která se obvykle doručovala osobně. Existence internetu však tento zvyk téměř zlikvidovala.Svatební tradice a zvyky

2. Rozlučka se svobodou patří odjakživa alhoholu

Rozlučku se svobodou máme dnes v podvědomí hlavně jako nezřízený večírek, kdy si nastávající manželé mohou naposledy „užít“ svobodného života. Rozlučky se svobodou ovšem existovali již před dávnými věky, kdy se sousedé sešli v domech budoucích manželů a ty pomohli vyzdobit, připravit apod. To vše bylo samozřejmě doprovázeno spoustou alkoholického pití.

3. Svatební šaty a bílý závoj chrání nevěstu

I svatební šaty nevěst jsou spojeny s řadou tradic a zvyklostí. Dnes dobře známé Něco nového, starého, půjčeného a modrého pochází z Viktoriánské Anglie. Mnohem starším zvykem je nošení závoje. To je spojeno nejenom s praktickou částí svatby, v případě domluvených manželství se mnohdy stávalo, že se snoubenci vidí v životě poprvé, ale také s náboženskými praktikami.

4. Rozbíjení talíře odhání zlé duchy

Mezi další tradiční zvyky patří rozbíjení talíře a následné zametení střepů. Střepy jak známo nosí štěstí a způsobený hluk má opět zahánět zlé duchy.

5. Házení rýže je znakem hojnosti

Původně pohanským zvykem bylo házet po novomanželích různé oříšky, semínka a květiny. To mělo zajistit plodnost a hojnost. Později oříšky a květiny nahradila rýže, nicméně účel má být stále stejný. Zvyk je zároveň spojený s prvním, společným, překonáváním překážek.Svatební tradice a zvyky

6. Házení nevěstina podvazku je jako hod kyticí

Všichni známe tradiční házení svatební kytice. Za stejným účelem ovšem hází nevěstin podvazek i ženich. Pravidla jsou podobná a výsledek stejný – kdo podvazek chytí, do roku se ožení.Svatební tradice a zvyky

7. Krájení svatebního dortu

Tradice, která je k vidění na každé svatbě. Symbolizuje vzájemnou pomoc a schopnost dělit se o radosti i strasti. Svatební dorty mají různé tvary a velikosti, myšlenka je však stejná. 

Jak správně krájet svatební dort? Většina novomanželů na to jde špatně. Po rozkrojení by měl dát kus dortu ženich nevěstě a poté nevěsta jemu. Dále by měla dort dostat maminka ženicha od nevěsty. Pokračuje nevěsta, která dá kus dortu svojí mamince, otci ženicha a svému tatínkovi. Až poté by se mělo dostat na svědky a svatebčany.Svatební tradice a zvyky

Naladí se na notu účastníků a dokáže je udržet na parketu celou noc. Jeho profesionální přístup a milé jednání zajišťují, že se vám bude s ním skvěle spolupracovat.Doporučujeme!
error: Content is protected !!