svatba

Sňatek je obvykle slavnostní vznik manželství. Z pohledu ženy se nazývá též vdavky, pro muže ženitba. Slovo svatba je odvozeno od praslov. Výraz sňatek staročesky znamenal též shromáždění, sbor, spojení či počátek.

Svatba je světově rozšířený společenský obřad, který spojuje dvě osoby. V minulosti se jednalo zpravidla o osoby opačného pohlaví, vzhledem k liberalizaci společnosti a společenských zásad, je dnes v některých státech možné uzavřít sňatek i s osobou stejného pohlaví.

Historicky se tento obřad vyskytuje v různých formách v naprosté většině světových kultur. Jejich forma se liší na základě sociálních, náboženských a dalších odlišnostech. Tento jev můžeme sledovat na různých úrovních již od pravěku. Charakter obřadu a jeho důsledků se měnil v průběhu historie na základě obecných společenských poměrů.

Důležitými faktory pro historický vývoj svateb byl například (kult rodiny, vliv církve) v pozdější době především subjektivnější důvody (láska, peníze). Na svatby se může nahlížet jak ze sociologického hlediska, tak např. I z teologického, psychologického nebo politického hlediska.

svatba

Plánování svatby

Nebudeme lhát, nejlepší je s plánováním svatby  začít co nejdřív, abyste měli jistotu, že budou mít vaši vysnění dodavatelé v termín svatby volno.

Pokud jste ale flexibilní a nevadí vám, že třeba nebude mít čas váš nejoblíbenější svatební fotograf a vaše vysněná farma už bude zamluvená někým jiným, zvládnete zorganizovat úchvatnou svatbu i za šest měsíců. Když na to přijde, klidně i za dva. My vám teď poradíme, čím začít a jak postupovat, abyste se v tom hned neztratili.

svatba

1. Rezervujte termín na matrice

Jakmile si určíte datum svatby a přibližnou lokalitu obřadu, měli byste si daný termín rezervovat na příslušné matrice

2. Stanovte si rozpočet

Bez dalšího protahování začněte sestavením rozpočtu. Určete si celkovou částku, jakou si můžete dovolit do svatby investovat

3. Určete počet hostů

Velikost svatby je další opěrný bod, který budete potřebovat už při vybírání místa obřadu, hostiny, oslavy a případně ubytování pro hosty.

Následně budou chtít znát počet hostů i cukrářka a catering, často také květinářka kvůli výzdobě stolů.

4. Zamluvte lokalitu

Jakmile znáte konkrétní datum, orientační rozpočet a přibližný počet hostů, obvolejte, nebo ještě lépe, osobně navštivte adepty na místo obřadu, hostiny, oslavy i ubytování. Vyberte nejvhodnější a hned rezervujte a složte rezervační poplatek či zálohu, pokud je to nutné.

Samozřejmě je nejlepší variantou, když je vše na jednom místě bez nutných přejezdů – díky tomu výrazně ušetříte, ale také se vyhnete otráveným pohledům hostů, kteří obvykle vláčení sem a tam nesnášejí úplně nejlépe.

5. Ujasněte si styl svatby

Toužíte po romantické svatbě na zámku, nebo spíše po rustikální svatbě ve stodole? Po industriální svatbě ve staré tovární hale, nebo po bohémské svatbě na louce či v lese?

V dnešní době máte možností spoustu, proto je dobré si předem styl svatby rozmyslet. Snadněji pak budete vybírat jednotlivé dodavatele, ale i místo, šaty nebo účes. Vaši konkrétní představu pak budou chtít znát třeba fotografové (jsou například tací, kteří upřednostňují focení v přírodě a na zámku vás nevyfotí a naopak), floristky, cukrářky, dekoratérky a další, aby dokonale splnili vaše očekávání.

Skvělou pomůckou je vytvoření nástěnky na Pinterestu, kterou pak dodavatelům můžete pro představu poslat.

error: Content is protected !!