LOgo 2024

Na svatbu

Uvod> na svatbu

co na svatbu jako host

Jste-li pozvaná jako host, je vaším úkolem držet se dress-codu a dbát jistých pravidel. Bílá by měla být, pro ostatní ženy kromě nevěsty, tabu. Nikdy se neoblékejte ve stejné barevné škále jako je nevěsta (pokud má šaty žluté, zapomeňte na žlutou apod.).

na svatbu zenich a nevesta

Přehledný harmonogram pro dokonalý den D

Čeká vás svatba? Gratulujeme! Jak ale velký den naplánovat, aby bylo vše podla vašich představ? Odkud začít? Máme pro vás přehledný harmonogram, abyste vše zvládla sama, budete-li chtít. Nebo si můžete vzít na pomoc svatební plánovač

Polterabend je tradiční německý obyčej spojený s přípravou na svatbu. Tato zábavná událost se koná obvykle den nebo večer před svatbou. Zde je, jak se polterabend slaví:

 1. Lámání nádobí: Hlavním prvkem polterabendu je lámání nádobí. Hosté přinášejí staré talíře, hrnce, sklenice a další nádobí, které pak novomanželé rozbijí. Tento akt symbolizuje odstranění minulosti a připravenost na nový život společně.

 2. Zábava a oslava: Polterabend je veselá událost, kde se hosté baví, tancují a oslavují blížící se svatbu. Může se konat v domě, zahradě nebo v pronajatém prostoru.

 3. Tradiční jídlo a pití: Na polterabendu se podávají tradiční pokrmy a nápoje. Můžete připravit různé druhy sýrů, uzenin, chleba a sladkých dobrot.

 4. Dary pro novomanžele: Hosté mohou přinést dary pro novomanžele, jako jsou květiny, peníze nebo praktické věci do domácnosti.

 5. Dekorace a atmosféra: Vyzdobte prostor květinami, svíčkami a svatebními doplňky. Vytvořte romantickou a veselou atmosféru.

 6. Hry a soutěže: Můžete zorganizovat různé hry a soutěže pro hosty. Například házení květinových korzety nebo kvíz o novomanželech.

Polterabend je skvělým způsobem, jak se připravit na svatbu a sdílet radost s blízkými lidmi

Ženichova klička je zajímavý termín, který má několik významů a souvislostí. Představme si je:

 1. Klička jako uzlík nebo zauzlení:

  • V oblasti uzlování a pletení se termín klička používá pro uzel nebo tvarové zauzlení v pletenině. Může jít o specifický druh uzlu nebo o vazební prvek v pletenině1.
  • Například Henleova klička je část ledvin, ale v tomto případě se jedná o anatomický termín.
 2. Právní klička:

  • Termín právní klička se používá pro obcházení nebo využití právních mezer k dosažení určitého cíle. Může jít o trik, kterým se obejde nějaký právní předpis nebo o strategii, jak dosáhnout něčeho za pomoci právních technik.
 3. Historický význam:

  • Přesný původ termínu ženichova klička není zcela jasný. Je to spíše lidový výraz, který se vztahuje k různým situacím, kdy ženich musí splnit nějaký úkol nebo překonat překážku, aby získal svou nevěstu.
  • Může jít o tradiční zvyk spojený s přípravou na svatbu, kdy ženich musí například překonat nějakou fyzickou nebo mentální výzvu, aby dokázal, že je dostatečně silný a odhodlaný.
 4. Osobnosti se jménem Klička:

  • Josef Klička byl český houslista, varhaník, hudební skladatel, dirigent a pedagog. Je považován za zakladatele tradice české moderní varhanní improvizace a interpretace.
  • Vitalij Kličko je ukrajinský politik, bývalý boxer a od roku 2014 starosta Kyjeva.

Celkově lze říci, že termín ženichova klička má různé významy a může se vázat k různým situacím. Je to jedna z těch slovních záhad, které se přenášejí z generace na generaci

České svatební zvyky jsou plné symboliky a tradice, které se dodržují při svatebním dni. Každá svatba může mít své specifické zvyky, ale některé jsou velmi tradiční a často se vyskytují:

 1. Svatební koláčky: Hosté si odnášejí svatební koláčky jako výslužku ze svatby. Původně byly doručovány již s pozvánkou na svatbu. Nevěsta by si je neměla péct sama, aby neměla uplakané děti nebo nouzi v manželství. Žena, která sní koláček upečený v rohu plechu, se do roka a do dne vdá .

 2. Oblečení nevěsty: Nevěsta má obléknout něco nového (symbolizuje nový začátek), něco starého (znamená zachování rodinné tradice), půjčenou věc (symbolizuje to, že budeme dbát na rady druhých) a něco modrého (modrá je barva věrnosti).

 3. Voničky (vývazek): Každý host dostane voničku do klopy. Před obřadem se občas dělá i tzv. falešná nevěsta, kdy se někdo z přítomných mužského pohlaví převlékne za nevěstu a snaží se přebrat nevěstě ženicha před svatbou.

 4. Rozbíjení talíře: Nevěsta a ženich rozbijí talíř, jehož střepy zametou. Střepy nosí štěstí a hluk má zahnat zlé duchy. Novomanželům se doporučuje si jeden střep schovat.

 5. Jedení polévky z jednoho talíře: Nevěsta s ženichem jsou svázáni bílým ubrusem a navzájem se krmí jednou lžící.

 6. Házení kytice: Nevěsta hodí kyticí za sebe mezi svobodné dívky. Ta, která kytici chytne, se podle tradice do roka vdá.

 7. První manželský tanec: Je věnován pouze ženichovi a nevěstě. Kolem novomanželů svatebčané vytvoří kruh a oni v něm tančí.

 8. Únos nevěsty: Mladí přátelé ženicha a nevěsty mohou unést nevěstu do hospody a pijí na jeho útratu, dokud ji ženich nenajde.

 9. Házení rýže: Symbolizuje hojnost a přivolání bohatství a plodnosti.

 10. Házení nevěstina podvazku: Podobné jako hod kyticí.

 11. Krájení svatebního dortu: Novomanželé jej krájí společně s pomocí jednoho nože. Nikdo ze svatebčanů nesmí dort odmítnout!

Svatební zvyky jsou krásnou součástí svatebního dne a dodávají mu jedinečný nádech.

error: Content is protected !!
logo mob dj na svatbu
Open chat
Ahoj 👋
Mohu vám pomoci?